Hoppa till sidans innehåll

Navigering

Du är här: Kungälvs kommun > Socialdemokraternas bloggare > Miguel Odhners (s) blogg > Frukost och Bandy

Miguel Odhners (s) blogg

Frukost och Bandy 2008-10-30

Idag var det frukostmöte med näringslivet. IFK-Kungälv var där och presenterade sig. Väldigt inspirerande att lyssna till företrädarna från föreningen. Klubben knyter hårt an till Kungälv, de började med att visa en bandyboll som var 70 år gammal och tillverkad på ABC-fabrikerna här i Kungälv.

IFK-Kungälvs ungdomsverksamhet imponerar, det är ett slit för de engagerade. Det blev knäpptyst i salen med 50-60 mötesdeltagare när en av företrädarna berättade om sina drivkrafter att jobba med ungdomarna. Att det som driver är att ge barnen rätt koder för att klara sig i livet, att man inte hamnar snett. Föreningen behöver också växa och vill inte minst ha med fler med invandrarbakgrund. Man blir stolt över deras engagemang. Idag är truppen i bra form och man ser fram emot denna säsong. Det arbetas nu på Skarpe Nord för att få det att frysa till och allt skall vara klart till Fars Dag.

Bandyhall 2013/14?

I politikens värld diskuteras även idrotten. Nästa vecka, torsdag den 6 november kommer vi att diskutera kommunens investeringsbudget. Då kommer vi Socialdemokrater föreslå ledamöterna att vi skall ha ett mål om att få en ny Bandyhall / inomhusarena för is under nästa mandatperiod

Nya utredningar visar det vi redan visste, Kungälv och våra föreningar växer och bristen på istider är uppenbar. Det är orimligt att små barn går upp kl. 05.30 för att spela hockey kl. 07.00 söndag morgon. Det räcker inte längre med en hall under ett tak till 1000-tals medlemmar i IFK Kungälv, Kareby IS, Kungälv SK, Kungälvs Ishockeyklubb och Ytterby/Kungälvs Konståkare. Då har vi inte ens räknat in de 100 tals medborgare som trängs på allmänhetens tider som ibland ställs in pga cuper. I en bandyhall/inomhusarena under tak kan fler alla få tid och plats för sin verksamhet.

Hitta en tomt – rita fram form och visionen tillsammans

Vi Socialdemokrater, Miljöpartiet och Vänsterpartiet vill utreda hur vi skall få mer is under tak i Kungälv. Vi behöver föst ett läge, en placering att vara på. Är det en ny bandyhall på en ny plats som är bäst, skall den ligga i Kungälv, Ytterby, Kareby eller är det en överbyggnad av Skarpe Nord som är det bästa? Vad kostar det, hur löser vi finansiering och vilka föreningar och företag vill vara med i projektet? Av erfarenhet vet vi att dessa frågor tar tid, därför kräver vi agerande nu, på det sättet kan en ny hall finnas på plats 2013/2014.

I Västerås har föreningarna, kommunen och näringslivet hittat fram och byggt ett gemensamt sport och eventcenter – det vore något att kopiera!

Starta en utredning

Vi vill att kommunstyrelsen ges i uppdrag att utreda förutsättningarna för hur Kungälvsborna skall få mer is under tak i Kungälv. Utredningen skall belysa skillnaderna mellan en helt ny bandyhall på en ny plats jämfört med en överbyggnad av Skarpe Nord. Olika geografiska, energitekniska och finansiella lösningar som ex. företags, förenings och exploateringsfinansiering skall presenteras. Utredningen skall ske i dialog med föreningar och näringsliv. Utredningen bör vara klar under 2009.

Skriv en kommentar

Synpunkter på innehållet? Kontakta Lena Johansson. Utskriftsversion
Publicerad 2008-10-30

Aktuellt och relaterat