Hoppa till sidans innehåll

Navigering

Du är här: Kungälvs kommun > Socialdemokraternas bloggare > Socialdemokraternas gemensamma blogg > Ungdomar ställde frågor

Socialdemokraternas gemensamma blogg

Ungdomar ställde frågor 2009-05-18

Hej
Jag har inte bloggat på länge men har nu bestämt mig för att skriva något varje gång jag är ute och representerar kommunen på något sätt.

Torsdagen den 7 maj var jag på Öckerö och deltog som politiker i ett EU-projekt där ungdomar från Sverige, Polen, Lettland, Storbritannien och Turkiet deltog. Förutom att förbrödras så undersökte man skillnaderna i synsätt länderna emellan när det gällde olika politiska ställningstaganden. De hade ordnat en debatt mellan oss politiker och det fanns minst en representant från varje land . Turkiet fick frågor kring deras eventuella medlemskap i EU. Polen svarade på frågor om kyrkan och homosexualitet, Lettland fick redogöra för möjligheterna att starta ett ungdomsparlament. Vi svenskar fick frågor som rörde alkohol och om vi tyckte att hasch skulle tillåtas.
De spelade in oss så kanske att jag kan få tillgång till det materialet och lägga ut det.

Frågorna som ställdes får ni här:

  1. Om ni skulle vilja ändra någonting vad skulle det vara?
  2. Till Litauen: Är det möjligt att skapa ett ungdomsparlament?
  3. Till Polen: Hur ser ni på homosexualitet?
  4. Är unga människor tillräckligt aktiva i samhället om inte hur får ni dem att aktivera sig eller att göra mer?
  5. Anser ni att det finns tillräckligt många ungdomar på ledande positioner inom politiken? Borde unga ha mer inflytande? Hur uppmuntrar ni dem till att bli mer aktiva?
  6. Hur ser den politiska situationen ut i ert land?
  7. Till Turkiet: 65% av era invånare vill tillhöra EU, Har orsaken till att rösta Ja eller Nej religiösa eller kulturella grunder?
  8. Till Turkiet: Om ni blir medlemmar kommer då kulturen eller religionen att skapa problem när man skall ta beslut ihop med andra länder?
  9. Till Turkiet: För att bli medlem i EU så är det vissa saker som landet måste göra, ett är att ta bort dödsstraffet, hur ser ni på detta? Kommer landet att kunna göra dessa förändringar?
  10. Till England: Hur påverkar monarkin parlamentet?
  11. Är det bättre att ha flera partier i parlamentet än bara två?
  12. Till England: Hur tänker ni arbeta för att stoppa gängproblematik och vapen brott i ert land?
  13. Varför glömmer ni era vallöften?
  14. Varför lyssnar ni inte på unga människor?
  15. Vad vill ni göra för att få slut på den ekonomiska krisen i världen?
  16. Vilka problem tror ni att unga människor i ert land möter idag?

Det var en intressant diskussion och debatt ledaren fick hålla oss kort för det var lätt att sväva ut.

På fråga ett svarade vi svenskar att vi ville byta regering detta sa även Polen.

Letterna svarade på andra frågan att de inte trodde att det skulle vara möjligt att skapa ett ungdomsparlament.
Polen sa att det var en komplexfråga som krävde mycket diskussioner på grund av religionens inflytande i deras katolska samhälle.

På fråga fyra svarade vi att ungdomarna kunde vara mer aktiva men att vi kanske måste ändra våra former för att mötas till exempel utnyttja Internet mycket mer. I Kungälv har vi dessutom ett ungdomsfullmäktige som det vanliga fullmäktiges beredningar använder som bollplank när det gäller framtidsfrågor.

På fråga fem var svaret givet alla tyckte att det kunde finnas mer ungdomar representerade i styrelser, nämnder etc. sedan var det svårare att svara på hur detta skulle gå till.

På frågorna 7, 8 och 9 svarade turkarna att de ville till EU och att religionen inte var något hinder för detta. När det gällde dödsstraffet så hade inte detta tillämpats på många år men stod kvar i lagen.

England svarade på 10 och 11 att monarkin inte hade något inflytande och att de haft två ledande partier i många år och att detta fungerat relativt bra man kunde inte tänka sig något annat. När det gällde gängproblematiken så var lösningarna långt ifrån självklara och man erkände att problemen var svårlösta men att man aldrig fick ge upp!

Eftersom vi svenskar båda var socialdemokrater så var fråga 13 lätt att besvara vi jobbar på våra löften och när vi har makten så infriar vi dem så fort det går.

På fråga 14 berättade jag om ungdomsfullmäktige hos oss och om ungdomsstyrelsen i Sverige övriga länder pratade om sina olika lösningar.

De sista två frågorna besvarade vi med att vi föredrog arbetslinjen och utbildning i livets alla skeden för att möta efterfrågan när konjunkturen går uppåt.

Fråga 16 handlade om ungdomsbostäder och drogproblematik rätten att få komma ut i arbetslivet. Där blev debatten mellan ungdomarna och oss svenskar livlig Varför inte släppa även haschet fritt på det svarade vi att all tillgänglig forskning visar att det är en drog som är hälsovådlig detta var alla på podiet ense om men Turkiet hade inga problem med sådant eftersom de har så starka familjeband som gör att man har kontrollen på detta. Här kritiserade jag EU för de generösa införelsereglerna av alkohol och vad det betytt för våra ungdomar när skrupelfria vuxna gör stora inköpsresor och sedan säljer till minderåriga. Det är oerhört svårt att kontrollera som vuxen var ungarna får sin alkohol ifrån och då blev de fyra friheterna nästa fråga och jag menade då att folkhälsoperspektivet stod över detta och någonstans där avslutades debatten.

Avslutningsvis så anser jag att alla sådana här möten emellan EUs olika medlemsländer är nödvändigt för att öka förståelsen för likheter och olikheter och lära sig respektera dessa. En hel del fördomar kommer att försvinna och olikheterna berikar oss.

Skriv en kommentar

Publicerat av Lena Lipkin. Utskriftsversion

Aktuellt och relaterat