Hoppa till sidans innehåll

Navigering

Du är här: Kubbiaden > Kubbiaden blev en folkfest

Kubbiaden blev en folkfest

KubbspelareKungälvs Kubbiad blev en succé, en folkfest sällan skådad i Kungälv!

Gemenskap, sammanhållning, glädje och solsken är några av de adjektiv som går att sätta på Kubbiaden.

Efter hårda bataljer i den ädla Kubbturneringen kom det så till slut fram en slutställning:

Segrade gjorde Kubbkungarna som utöver biobiljetter på biograf Trappan, presentcheckar på City Gross och en fantastisk fruktkorg från Kungälvs Frukt och Grönt, fick ta hem vandringpokalen ”Kung Kubb”.

Kubbkungarna:

De segrade i en spännande final mot P.S. Sista Kubbarna, med Peter Sandholt i spetsen. Sandholts lag hade länge övertaget i matchen, men kubbkungarna lyckades vända på steken och ta hem titeln.

P.S. Sista Kubbarna:


Miguel Odhner försvarade de Social-
demokratiska färgerna

På tredjeplats fann vi Kyrkvägen Väst från Kareby som besegrade Walles DREAMTEAM.

Kyrkvägen Väst:

För Maria Brandins lag Lady be good, blev det tyvärr respass i gruppspelet, trots att tävlingsmänniskan Brandin kom fram på allvar och hade olika taktiker för hur de skulle kunna ta sig vidare ur gruppspelet. Det sägs att de hade en straffläggning i sikte i sista matchen.

Många lag var det som verkligen satte färg på Kubbiaden, Trekungas Kaktusar och Fredkulla satte extra färg på tillvaron med härliga utstyrslar.

Det var många som redan nu sa att de laddade inför nästa år.

/Fredrik Haraldsson, projektledare

Rebecca Edvardsson
Den officiella Kungälvshymnen
framfördes av Rebecca Edvardsson

PS: Fler bilder från Kubbiaden finns här  
 
Publicerat av Jan Rancken. Utskriftsversion

Aktuellt och relaterat