Tredje kullen från KY
En ny kull från KY-utbildningen Projektledare inom mötesindustrin tog steget ut i näringslivet den 11 maj. De 13 studenterna möter en växande industri där möjligheterna ser lovande ut.
- Mötesindustrin bara ökar och ökar. Ni har en gyllene tid framför er.
De orden riktades till studenterna från Lars-Erik Fält, ordförande i Södra Bohuslän Turism AB och företrädare för näringen i utbildningens styrgrupp.
Hans uttalande stöds också av det faktum att så gott som samtliga av årets examensstudenter går direkt vidare med fortsatta kontakter och anställningar inom turismbranschen och mötesindustrin efter utbildningen.
Den täta kontakten mellan skolan och näringslivet framhävs som en av de främsta fördelarna med utbildningen av alla inblandade, såväl studenter som lärare och näringslivsrepresentanter. En ny kull från KY-utbildningen Projektledare inom mötesindustrin tog steget ut i näringslivet den 11 maj. De 13 studenterna möter en växande industri där möjligheterna ser lovande ut.
- Det ger verkligen möjligheter för de studerande att skapa goda relationer med näringslivet. Inte bara i turismbranschen utan också i andra branscher, säger Margareta Andersson, projektledare för utbildningen.
Aktuella exempel på uppdrag till utbildningen, är från den pågående klass 1 där studenter har arrangerat en läkarkongress för kvinnokliniken på Sahlgrenska Universitetssjukhus, samt även varit mötesledare vid större näringslivsmöten för landsbygds- och turismutveckling i Kungälv och Partille.
- Särskilt Sahlgrenskakongressen bevisar att det finns möjligheter i en stor värld, även för en relativt liten utbildning som detta är, säger Margareta.
Kärnan i utbildningen är att leda projekt, skapa nätverk och att verka i ”verkligheten”. De uppdrag som utförs inom ramen för utbildningen kommer från externa uppdragsgivare inom olika branscher. De studerande lär sig arbeta i projekt i skarpt läge och får en insyn i den arbetsmarknad som de kommer ut i efter examen.
I LIA-perioderna (lärande i arbete) ges tillfälle att omsätta och praktisera kunskaperna från utbildningens teori. Målet är att utveckla en kompetens som projektledare och arrangör inom turismen och mötesindustrin. Med detta upplägg läggs också stort ansvar på eleverna själva. De företag som erbjuder LIA-platser till studenterna har höga krav, säger Margareta Andersson.
- Det finns goda förutsättningar för de studerande att skapa sitt eget nätverk och rikta in sig mot den del av branschen som man vill. Och våra studenter ges även möjligheter till goda referenser från mycket attraktiva LIA-platser. Men du måste själv vara aktiv, säger Margareta Andersson.
KY-utbildningarna i Kungälv drivs av kommunen men beviljas av den statliga Myndigheten för kvalificerad yrkesutbildning. Projektledning inom mötesindustrin startar nu i höst för femte gången, och har beslut om att påbörja ny årskull även nästa år.
I Vuxenutbildningen, Kungälv finns också en helt ny KY-utbildning med inriktning Mariningenjörer.
