Hoppa till sidans innehåll

Navigering

Du är här: Kungälvs kommun > Uppleva och göra > Kronprinsessan firar nationaldagen med fästningsfest i Kungälv och Marstrand

Kronprinsessan firar nationaldagen med fästningsfest i Kungälv och Marstrand

Nu är det klart att Fästningarnas fest får kunglig glans. Kronprinsessan Victoria kommer att fira nationaldagen den 6 juni med besök på Kungälvs två jubilerande fästningar. Det blir en heldag med studiebesök på Carlstens fästning och ett kalasprogram vid Bohus fästning.

Kronprinsessan Victoria2008 är året för Fästningarnas fest. Bohus Fästning i Kungälv firar 700-årsjubileum samtidigt som Carlstens Fästning på Marstrand fyller 350 år. Festligheterna pågår under hela året med mängder av aktiviteter och föreställningar. En av höjdpunkterna blir kronprinsessans besök den 6 juni.

Kronprinsessan Victoria kommer att medverka i en historisk heldag som börjar med ett studiebesök på Carlstens fästning. Efter lunchen i Carlstens riddarsal går färden till Bohus fästning där det officiella firandet av Nationaldagen och Fästningarnas fest med uppträden och aktiviteter, kommer att ta vid.

-Vi är mycket glada över att kronprinsessan Victoria har tackat ja till vår inbjudan, säger Björn Johnson, Södra Bohuslän Turism som projektleder Fästningarnas fest. Och att hon visar stort intresse för fästningarnas historia. Samtidigt kommer hennes närvaro att höja feststämningen vid scenprogrammet.

Västra Götalands nye landshövding Lars Bäckström kommer att beledsaga kronprinsessan under dagen. På Bohus fästning blir det ett stort artistuppbåd, högtidstal, utdelning av jubileumspris för nordisk samverkan, pampig blåsorkester och givetvis nationalsången med barnkör och solist.

Fästningarnas fest är ett samarbete över nationsgränserna i Sverige, Norge och Danmark. Under hela 2008 firas fästningarna med historiska upplevelser och mycket underhållning - från Joe Labero, Rhapsody in Rock till medeltidsdagar, fästningsspel och spännande visningar av hemliga rum. Det långsiktiga syftet är att utveckla fästningarnas roll för samhälle, näringsliv och kulturturism.

Fästningarnas fest firas på initiativ av Kungälvs kommun och Statens fastighetsverk i samarbete med Södra Bohuslän Turism.

För mer information: Se vidare www.fastningarnasfest.com (extern länk)

Kontaktperson: Sofia Nordenberg, projektledare Fästningarnas Fest, tel 0768-652433, e-post: sofia.nordenberg@kungalv.se

Pressinformationen i pdf-format

 
Publicerat av Lena Lipkin. Utskriftsversion

Aktuellt och relaterat

Aktuellt

För tillfället finns inga nyheter för ”Kronprinsessan firar nationaldagen med fästningsfest i Kungälv och Marstrand”.

Alla nyheter