Hoppa till sidans innehåll

Navigering

Du är här: Kungälvs kommun > Bygga, bo och miljö > Avtal om Båtellet undertecknat – nu lättar sekretessen

Avtal om Båtellet undertecknat – nu lättar sekretessen

I enlighet med kommunfullmäktiges slutgiltiga beslut och på uppdrag av ett extra kommunstyrelsemöte onsdag den 18 januari, undertecknade kommunalrådet Anders Holmensköld (M) och kommunchef Magnus Gyllestad aktieöverlåtelseavtalet samt aktieägaravtalet med Claes-Göran Nilsson och Anders Hedin. Detta innebär att sekretessen lättar.

Emellertid kan affären inte verkställas förrän fullmäktiges beslut att sälja vunnit laga kraft.
– Nu när sekretessen lättar kan alla se med egna ögon att valet av entreprenör varit självklart. Tyvärr har vi varit bundna av lagstiftningen när det gäller sekretessen, säger fastighetschef Lennart Karlsson.

Den sekretess som tidigare gällt upphör nu. Tidigare har absolut sekretess gällt, vilket innebär att samtliga anbudshandlingar ovillkorligen varit hemliga. Och det är inget kommunen kunnat påverka. Tvärtom försökte vi få samtycke om offentlighet, men alla anbudsgivare gick inte med på det. Absolut sekretess innebär också att ingen skadeprövning görs. Vi kommer nu att direkt börja med att tillfråga alla anbudsgivare om de medger att deras anbudshandlingar kan lämnas ut.

– Vi är jätteglada över att få samarbeta med Anders Hedin som har ett mycket gott rykte och stort förtroende att utveckla den här typen av fastigheter, säger Anders Holmensköld. Claes-Göran Nilsson känner vi som en företagare som driver sina projekt i hamn, till exempel lyckades han med det osannolika att ge Marstrand ett stop over i Volvo Ocean race för två år sedan.

– Demokratins pris är tröghet, återremisserna var juridiskt nödvändiga för kommunen, så det är väldigt roligt att vi nu kan gå vidare tillsammans, säger Miguel Odhner (S), oppositionsråd.

– Vi har som bekant tvivlat på kommunens hantering av försäljningsprocessen, säger entreprenörerna Claes-Göran Nilsson och Anders Hedin. Men efter den nästan totala uppslutningen i kommunfullmäktige och det goda samtal som nu förts kan vi inte annat än se positivt på möjligheterna att genomföra projektet.

Noel Cornér
Informationschef
0303-23 96 77

För ytterligare kommentarer

Anders Holmensköld (M)
Kommunalråd
0702-71 89 09

Miguel Odhner (S)
Oppositionsråd
070-52 01 01

Magnus Gyllestad
Kommunchef
0703-01 08 89

Claes-Göran Nilsson
Entreprenör
070-592 61 45

Anders Hedin
Entreprenör
070-178 80 00

 

Aktuellt och relaterat

Aktuellt

Alla nyheter