Skola och näringsliv
Hur kan skola och näringsliv dra nytta av varandra?
Det övergripande syftet är att ge en bättre förståelse för hur dagens och morgondagens arbetsliv ser ut. Ungdomarna och skolan behöver tidigt få korrekt information och rätt förutsättningar inför inriktningsval för studier på gymnasiet och högskolan.
Du och ditt företags medverkan är en mycket viktig del av samarbetet mellan skolan och näringslivet. På lång sikt handlar det om att tillgodose företagens behov av arbetskraft i framtiden.
Det finns många möjligheter att utveckla ett bättre samarbete mellan skola och näringsliv och hitta nya samverkansformer.
Först och främst - vad kan företagen erbjuda skolan? Kan de använda sig av eleverna vid ex marknadsundersökningar? Skolan behöver rådgivare till Unga företagare. Uppdraget innebär att man ska stödja och hjälpa företaget och följa utvecklingen under ett år. Företagarna i Kungälv har en stående inbjudan till skolans lektioner i allmänhet men till Småföretagande B i synnerhet.
Skolan vill gärna göra studiebesök på företagen i Kungälv. Då är organisationen, ekonomi, inköp och försäljning av intresse i första hand.
Skolan vill även ha företagare som kan ställa upp som föreläsare och berätta om sin verksamhet.
Sist men inte minst - Kan företagen tänka sig att ta emot eleverna på en liten praktik under 5-10 timmar? Det är bara en idé, men det är möjligt att lyfta ut några timmar från ekonomin och lägga på en praktikplats om det finns intresse från företagen. Praktiken ska vara på ekonomi- inköps- eller försäljningsavdelningen.
En liten önskelista från eleverna och skolan kan du läsa här
Är du intresserad? Kontakta Anette Svahn, näringslivsutvecklare via e-post här eller via telefon 0303-23 90 88
Ämnesledare för ekonomi: Kontakta Else-Marie Bidestedt,
Telefon 0303-23 83 43
Ämnesledare för samhällskunskap: Kontakta Kadir Meral,
Telefon 0303-23 83 42
Information om gymnasiet, Ung Företagsamhet och Vuxenutbildningen i Kungälv.
På Svenskt Näringslivs hemsida finns mer att läsa om Skola och Näringsliv



