Dags att ta sig tillbaka och uppleva tiden kring förra sekelskiftet.
11-13 augusti, Marstrandsön
Den 11-13 augusti 2023 är det återigen dags att dra tillbaka tiden till förra sekelskiftet och uppleva Marstrand som havskurort.
Baderskor, kungar, bilar, marknader, teaterföreställningar, stjärnbåtar, orkestrar och mycket mycket mer är på plats för att förvandla Marstrand till något magiskt som bara fanns förr i tiden.
Kom gärna uppklädd i sekelskifteskläder. Välj en roll du gillar, t.ex. sillfiskare, fin dam, torggumma, matros eller herre i hög hatt. Upplev den speciella känslan att vara klädd i tidsenliga kläder i Marstrand under dessa dagar.
Sekelskiftesdagarna är ett härligt folklustspel, där besökarna bidrar till stämningen. Mer än 300 artister underhåller. Det är musiker, skådespelare, dansare, sångare, seglare, guider, en kung med adjutant, en sagoberättare och en trollkonstnär för att nämna några. Till detta kommer alla de entusiaster som kommer år efter år, en del i vackra kläder och ståtliga uniformer eller folkdräkt och andra i trasor.
Vi syns på Marstrandsön 11-13 augusti 2023!
Evenemanget är kostnadsfritt men några få programpunkter kräver biljett som köps på plats.
Här kommer du till sekelskiftesdagarnas hemsida.
Arrangör: Sekelskiftesdagarna i Marstrands ideella förening
Information
- Plats: Marstrand
- Datum 11 augusti - 13 augusti